השדרה

השדרה – שדרות ירושלים בעיני הצלמים / סקירה: פרופ’ אליהו שטרן

מחברת: ורד נבון הוצאה עצמית, 2019, מהדורה שנייה, 2021

בולבארד, ג׳מאל פאשה, קינג ג׳ורג׳ אבניו, נוזהה, רחוב מס׳ 1, שדרות ירושלים – כולם הם שמותיה של השדרה היפואית המרכזית שהייתה בעבר אחת השדרות החשובות והיפות ביותר בכל המרחב. ורד נבון – צלמת, חוקרת, תושבת יפו, בוגרת החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב ולימודי צילום במרכז הבינלאומי לצילום בניו יורק, התאהבה בשדרה. במקביל לפעילותה למען הצלת עצי השדרה הוותיקים, ומתוך דאגה לשימור נוף מורשת ההולך ונעלם, היא החלה לחקור ולתעד את השדרה במלאת לה 100 שנים. חמש שנות עבודה הולידו ספר במתכונת אלבום העוקב אחרי המבט על השדרה לתקופותיה –תקופת השלטון העות׳מאני, תקופת המנדט הבריטי, העלייה הבולגרית עם קום המדינה שהפכה אותה ל״סוִִפיה הקטנה״, ועד לתקופת דעיכתה של השדרה ושינוי פניה העתידיים לקראת עידן הרכבת הקלה.

כפי שוֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶֶרד כותבת, הספר אינו מתיימר לתעד את השדרה על כל מורכבותה ההיסטורית, החברתית, האדריכלית והפוליטית, כי אם את המבט עליה בתקופות השונות, תוך שימת לב לנפשות שפעלו אז ופועלות בה כיום. זהו מבט אישי וסובייקטיבי הנשען במידה רבה על תצלומים וטקסטים שהמחברת נחשפה אליהם ודרכם היא גילתה את התהוותה של השדרה, התפתחותה, שגשוגה ודעיכתה ההדרגתית. מסעה הקטן אל השדרה הפך למסע ארוך אל ההיסטוריה של הצילום המתועד בארץ. היכרות עם צלמי עבר, חלקם נשכחו, אולם הם, כולם, תרמו לשימור רוח המקום בזיכרון. לדעתה של המחברת “התצלומים שבספר והסיפור שהם מספרים הם העיקר, בלעדיהם הכול היה שוקע אל מצולות השכחה”.

הספר כולל 372 עמודים, בהם משולבים מאמריהם של מיטב המשמרים והחוקרים של יפו ובהם אדר׳ אמנון בר-אור, אדר׳ שמואל גרואג, פרופ׳ דניאל מונטרסקו, אדר׳ שמואל גילר, אדר׳ ניקי דוידוב ואחרים. בספר מאות תצלומים, מפות ותצלומי אוויר, סיפורים ועדויות אישיות. ספר חשוב לכול שוחרי המורשת התרבותית והבנויה של הארץ הזו. [מאי 2022]

שדרות ירושלים בעיני הצלמים
שדרות ירושלים בעיני הצלמים
שדרות ירושלים בעיני הצלמים
שדרות ירושלים בעיני הצלמים
-------- אהבתם - שתפו -------