על נחלים ואנשים

על הספר “על נחלים ואנשים” / סקירה: פרופ’ אליהו שטרן

מחבר: עמוס ברנדייס
הוצאה עצמית, 2023

מורשת הסביבה הטבעית ושיקום הנחלים בישראל מהווה תרומה חשובה להתפתחותה של הארץ ולשיקום הנזקים שעשה האדם לטבע ולסביבתו. בספר חדש מתאר המתכנן עמוס ברנדייס, בשפה מרתקת ושופעת הומור, דרך סיפורים משעשעים ומרגשים על אנשים וקהילות, מסע בן כ־30 שנה של תכנון הפרויקטים הסביבתיים החלוציים, המובילים והמוכּרים בארץ, ונוספים מרחבי תבל. “על נחלים ואנשים” ממחיש כיצד חזון, מנהיגות, בניית אמון ושיתופי פעולה יצירתיים מובילים להישגים מופלאים לטובת האדם והטבע.

בלב הספר – הסיפור הייחודי של שיקום ושימור נחל אלכסנדר, פרויקט החלוץ בשיקום נחלי ישראל, כולל תיאור שיתוף הפעולה הסודי והמסקרן שהתקיים בין עמק חפר לטול כרם גם לכל אורך שנות האינתיפאדה. הפרויקט יוצא הדופן זכה באוסטרליה בפרס החשוב בעולם בתחום ניהול ושיקום נחלים, והוא מוכיח כי הסביבה יכולה להיות גשר בין בני אדם באשר הם. בספר גם סיפורים, חוויות וסודות מאחורי פרויקטים סביבתיים נוספים שתכנן עמוס ברנדייס, כגון שיקום מזבלת חירייה, נחל הירקון, הקישון, נחל חדרה, פינוי מזבלת נתניה והצלת שמורת האירוסים, כמו גם עבודת תכנון מרתקת באתרי מורשת באגם בם באפריקה ו”אי אקולוגי” בניו זילנד.

בספר תוכלו לקרוא למשל על סיפורו המדהים של בית החולים הגרמני ההיסטורי אוגוסטה ויקטוריה בירושלים ונדבך שנוסף לו לאחרונה, כאשר נבחר כמקום הנֵֵיטרלי בעולם, לארח את המפגשים המוצלחים והסודיים בין פלסטינים וישראלים שישבו תחת סנטה קלאוס, במטרה להילחם יחד ביתושים; את סיפורו יוצא הדופן של שיקום אתר חירייה והפיכתו מאחת המזבלות הגדולות בעולם לפארק מטרופוליני; ואת סיפורו של תכנון שביל האופניים הראשון בארץ, בעזרת נשיא איגוד רוכבי האופניים האירופאי.

הספר כולל 282 עמודים, כ־120 תמונות והודפס בצבע מלא בפורמט מהודר. [פברואר 2024]

כריכת הספר
כריכת הספר
בית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים – המקום הניטרלי בעולם
בי”ח אוגוסטה ויקטוריה בירושלים – המקום הניטרלי בעולם
פארק נחל אלכסנדר המשוקם בעמק חפר
פארק נחל אלכסנדר המשוקם בעמק חפר
-------- אהבתם - שתפו -------