המיזמים שלנו

המיזמים שלנו

  • מיזם מגזין מורשת ארץ – אדם־מקום־תרבות המגזין מנגיש לציבור בסביבה דיגיטלית את התרבות המוחשית של ארץ ישראל ואת סיפוריהם של האנשים שהגשימו את חזון הקמת מדינת ישראל. קבוצת אבני מורשת, המפיקה את המגזין, מפתחת ומקדמת דו־שיח ער ופורה בערוצי התקשורת בשאיפתה לשמירת כל המבנים והמתחמים הנושאים ערכים היסטוריים־תרבותיים במרחב הציבורי והפרטי. בכך תורם המגזין להעלאת המודעות לחשיבות השימור בקרב הציבור הרחב.

  • מיזם פיקיוויקי – ממשק ומאגר תמונות פיקיוויקי הוא ממשק ומאגר תמונות של מדינת ישראל המאוחסנות באתר Wiki Commons. תורמי התמונות למאגר פיקיוויקי מוותרים מראש על זכויות היוצרים שלהם, תמורת מתן קרדיט בלבד, תחת רישיון קריאייטיב קֹומֹונס. המאגר עומד לרשות הציבור לשימוש חופשי, ללא מגבלות של זכויות יוצרים. כחלק מהחזון של קבוצת אבני מורשת הוא קשור לשימור אתרים היסטוריים בתיעוד ההווה של מדינת ישראל בסיסמה “אין כמו ההווה של העבר”.

הפעילות בפיקיוויקי

  1. כיום, מרבית התמונות מאוחסנות בספרייה הלאומית ובארכיונים המקומיים המכילים בעיקר תמונות מהעבר. במיזם פיקיוויקי, מתנדבי אבני מורשת וצלמים תורמים מכלל הציבור, מתעדים את התקופה העכשווית ובכך יוצרים מאגר תמונות על ההווה של מדינת ישראל לטובת הדורות הבאים.
  2. כדי להקל על הגישה לתמונות היסטוריות השמורות בארכיונים מקומיים, מיזם פיקיוויקי מאפשר גישה ישירה לתמונות אלו דרך אתר גוגל, Wiki Commons.

  • מיזם “מחוברים לשימור המקום” המיזם מציע פלטפורמה בסביבה דיגיטלית חדשנית ועדכנית המאפשרת לבני הנוער, למשפחות ולכלל הציבור לפעול במסגרות חינוכיות שונות מתוך עניין אישי ותרומה ציבורית. המשתתפים בוחרים לפעול באתר היסטורי מסוים, או בסדרה של אתרים בעלי קשר היסטורי מקומי, וממלאים בכך מחויבות אישית ואותנטית בעידן זה.

מטרות המיזם

לדאוג לשמירתם ולטיפוחם של אתרי המורשת הבנויה לסוגיה, ולהניע את הציבור לפעול בדרכים הבאות:

  1. לחבר בסביבה דיגיטלית את הציבור למורשת המוחשית לסוגיה.
  2. ליצור פעילויות חינוכיות וחברתיות להחייאת האתרים – לקבוצות נוער ולמשפחות.
  3. להפעיל מתנדבים – בתיעוד, בצילום ובריכוז דיווחים על מִִפגעים ולהעבירם לרשויות להמשך טיפול.
  4. לאסוף, לחקור וליצור תכנים דיגיטליים על אתרים ומבנים היסטוריים, להנגיש את המידע והידע לציבור ולארגוני החינוך והמחקר.

“קפסולת מורשת”:

מיזם “מחוברים לשימור המקום” מרכז מידע ומשתף את הציבור “בקפסולת מורשת”. המידע מתמקד במקום/באתר היסטורי. המידע בקפסולה כולל תמונות מההווה ומהעבר, מידע כללי על המקום, קישורים למידע היסטורי מארכיונים וממקורות נוספים. מתקיים שיתוף הציבור בדיווחים על מצב התחזוקה, מצב השילוט, מעורר עניין וערכו החינוכי של האתר. אנשים יצירתיים מאותגרים במסגרת הקפסולה לכתיבת פתק קצרצר.

זמינות המיזם לציבור:

מיזם “מחוברים לשימור המקום” זמין ללא תמורה לגורמים רבים המקדמים את החינוך לשמירה על נכסי המורשת והתרבות הבנויה: רשויות מקומיות, מוסדות ממשל, מוסדות אקדמיים, ארגוני שימור וטבע, מורי דרך, תנועות נוער, חינוך בלתי פורמלי, משפחות מטיילות וארגוני מתנדבים. הקפסולות זמינות דרך מפת גוגל, אפליקציית Waze , אתר גוגל, אפליקציית WhatsApp ובאתרי אינטרנט נוספים.

  • מיזם עתידי – מוזיאון לאמנות במרחב הציבורי בישראל (שם זמני) הקמת מוזיאון לאמנות במרחב הציבורי בישראל, שיתבסס על סביבה דיגיטלית המאגדת בתוכה א אמנות, לרבות: פסלים, פסיפסים, גרפיטי, ציורי קיר ועוד. המטרה – לעודד מעורבות קהילתית לשמירה, לתיעוד ולאיסוף מידע עכשווי על האמנות במרחב הציבורי. כמו כן, לתעד את השפעת השינויים הסביבתיים ואת הקשר בין האמנות לבין הסביבה והתושבים. המוזיאון יהיה נגיש וזמין בסביבה דיגיטלית בכל עת לכלל הציבור ללא תמורה, ויהווה מקום לתערוכות וירטואליות של האמנות במרחב הציבורי על פי שמות אמנים/נושאים/מקומות ועוד. בנוסף, יעודד שיח עם הקהילה ברשויות המקומיות להגדרת אמות מידה להצבת האמנות במרחב הציבורי ולשיפור חוויית הצופה.
-------- אהבתם - שתפו -------